eTwinning School Label

H φετινή χρόνια κλείνει με άλλη μια διάκριση του σχολείου μας στον τομέα της εξωστρέφειας και της διάχυσης καλών πρακτικών. Μετά τη διαπίστευση Erasmus+ 2021-2026 και τη χρυσή ετικέτα esafety label, το σχολείο μας βραβεύτηκε από την ευρωπαϊκή επιτροπή του eTwinning με την ετικέτα eTwinning School Label. Είναι η ανταμοιβή για την επιτυχή συνεργασία μας επί σειρά ετών με σχολεία του εξωτερικού. Σε αυτήν την προσπάθεια συνέβαλαν πολλοί εκπαιδευτικοί και μαθητές. Ενδεικτικά αναφέρουμε την κα Σωτηρίου, την κα Ταράτσα, τον κ. Μπαλάσκα, τον κ. Σαραντόπουλο, τον κ. Βλάχο, την κα Κατσίκη, την κα Χαραλαμποπούλου και το Διευθυντή κ. Αναστασίου. Το μεγαλύτερο βάρος όμως το σήκωσε η συντονίστρια του σχολείου κα Ταράτσα, χωρίς τις ενέργειές της οποίας δεν θα είχαμε πετύχει την πιστοποίηση. Όλοι αξίζουν θερμά συγχαρητήρια.
eTwinning School Label
Η Ετικέτα Σχολείου eTwinning απονέμεται σε σχολεία που προωθούν ενεργά τις αξίες και την παιδαγωγική του eTwinning, συνιστούν σημείο αναφοράς για την τοπική τους κοινότητα και αποτελούν πρότυπο για άλλα σχολεία.
Συγκεκριμένα τα σχολεία eTwinning:
• Είναι επίσημα αναγνωρισμένα σε ευρωπαϊκό επίπεδο ως πρότυπα για το eTwinning και συγκροτούν ένα δίκτυο πρωτοπόρων σχολείων που θα χαράξουν τη μελλοντική πορεία της δράσης. Όλα τα Σχολεία eTwinning λαμβάνουν το σχολικό πακέτο έργων eTwinning που περιλαμβάνει μια πλακέτα και μια σημαία.
• Αποκτούν μεγάλη προβολή σε ευρωπαϊκό επίπεδο και ενθαρρύνονται να προβάλλουν την Ετικέτα Σχολείου eTwinning σε προωθητικό και ενημερωτικό υλικό.
• Ενθαρρύνονται να συμμετέχουν σε ειδικά προγράμματα επιμόρφωσης.
• Αποτελούν μέρος μιας ειδικής ομάδας eTwinning για διαμοίραση βέλτιστων πρακτικών, συνεργασία και παρακολούθηση αποκλειστικών διαδικτυακών εκδηλώσεων.