Διδακτική Επίσκεψη στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α1, ομάδα μαθητών/μαθητριών που συμμετείχαν στο βραβευμένο με ετικέτα ποιότητας πρόγραμμα eTwinning “J’exporte ma petite entreprise dans toute l’Europe” (2021-2022) καθώς και οι μαθητές/μαθήτριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα eTwinning “ Tourisme Sportif et Commerce International » (2022-2023) επισκέφθηκαν σήμερα Δευτέρα 24 Απριλίου 2023 το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος (IFG).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του Γαλλικού Ινστιτούτου (αμφιθέατρο, βιβλιοθήκη – médiathèque, bistrot, αυλή) και να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό διαδραστικό πρόγραμμα γνωρίζοντας τη γαλλική γλώσσα και κουλτούρα. Πιο συγκεκριμένα,  στη βιβλιοθήκη – médiathèque Octave Merlier συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Comment trouver un livre? (Πώς να βρω ένα βιβλίο;), σύμφωνα με την ταξινόμηση DEWEY και στο αμφιθέατρο συμμετείχαν σε δύο Quiz όσον αφορά στην ίδρυση και στον πολιτιστικό ρόλο του Γαλλικού Ινστιτούτου και στο τραγούδι “ La Quête” («Η Αναζήτηση») του Γάλλου τραγουδιστή Orelsan, αφού πρώτα  είχαν παρακολουθήσει σχετικά video.

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος (IFG) ιδρύθηκε το 1907 και αποτελεί την Υπηρεσία Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα. Στο πλαίσιο της ελληνογαλλικής συμφωνίας του 1938, έχει ως αποστολή την προώθηση της πολιτιστικής συνεργασίας και της γαλλικής γλώσσας στην Ελλάδα.

Ευχαριστούμε θερμά τη Διεύθυνση και τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας, την Υπεύθυνη Εκπαιδευτικής Συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος κ. Ysabelle Mabire και τις συνοδούς εκπαιδευτικούς, κ. Σαμοΐλη Άννα, κ. Σωτηρίου Μαριλένα, και κ. Ταράτσα Ασημίνα.