Ημερίδα Erasmus: Συμπεριληπτική εκπαίδευση για όλους

Σήμερα Δευτέρα 15-5-2023 πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο διάχυσης των δράσεων ERASMUS+/ΚΑ1 ενημέρωση / εισήγηση από τις εκπαιδευτικούς Ε. Ψυρρή και Α. Σαμοϊλη για το θέμα “Inclusive education for all” Συμπεριληπτική εκπαίδευση για όλους. Οι εκπαιδευτικοί μετέφεραν τις εμπειρίες και εντυπώσεις τους από την παρακολούθηση του αντίστοιχου σεμιναρίου και την επίσκεψή τους σε σχολεία στη Μαδρίτη της Ισπανίας. Επεσήμαναν ότι αποτελεί προτεραιότητα της  Ε.Ε. να παρέχονται ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση σε όλους τους μαθητές χωρίς κοινωνικούς, οικονομικούς, μαθησιακούς ή άλλου τύπου φραγμούς. Στο πλαίσιο της συμπερίληψης, θα συνεχίσει να καλλιεργείται  στο σχολείο μας σχέδιο στρατηγικής ένταξης και πολυμορφίας για όλα τα άτομα που συνυπάρχουν στον ίδιο σχολικό χώρο.