«J’ouvre mon petit magasin en Europe! –

Ανοίγω το μικρό μου κατάστημα στην Ευρώπη!»

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής αποτελεί για έβδομη χρονιά μέλος της etwinning Κοινότητας για τα σχολεία της Ευρώπης, υλοποιώντας νέο πρόγραμμα με θέμα : «J’ouvre mon petit magasin en Europe! – Ανοίγω το μικρό μου κατάστημα στην Ευρώπη!». Οι μαθητές μας θα  έχουν διαδικτυακή επικοινωνία με συνομήλικούς τους από τα σχολεία “Lycee du Kreisker” στο Saint Pol De Leon, της Γαλλίας και το ITET “Bramante-Genga” di Pesaro της Ιταλίας. Γλώσσα επικοινωνίας : γαλλικά.

Το έργο θα επιτρέψει σε νέους μαθητές (15-16 ετών) να φανταστούν το άνοιγμα ενός καταστήματος σε μια ευρωπαϊκή χώρα διαφορετική από τη δική τους, σε τομείς όπως φαγητό, μόδα, έτοιμα ρούχα, διακόσμηση, ζαχαροπλαστεία, εστιατόρια… Το πρόγραμμα υλοποιείται υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών Μαριλένα Σωτηρίου και Α. Ταράτσα στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος του μαθήματος των γαλλικών της Α’ τάξης.