Διαγωνισμός Juvenes Translatores

Σήμερα Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022 η ομάδα του σχολείου μας που αποτελούνταν από το μαθητή Καραντινό Γεράσιμο και τις μαθήτριες Ζερίτη Πηνελόπη, Καλπία Αγγελική, Μερκούρη-Χατζηδήμου Ειρήνη και Τσιμπίδη Μαρία-Στέλλα, συμμετείχε στον ετήσιο πανευρωπαϊκό μαθητικό διαγωνισμό μετάφρασης Juvenes Translatores. Ο διαγωνισμός διεξήχθη στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου μας. Στόχος του διαγωνισμού ήταν να αναδειχθούν οι μεταφραστικές δεξιότητες και ο ρόλος της μετάφρασης ως “γέφυρας” ανάμεσα στις γλώσσες. Για να είναι οι Ευρωπαίοι “ενωμένοι μέσα από τη διαφορετικότητα” – σύμφωνα με το γνωστό σύνθημα της ΕΕ – θα πρέπει να είναι σε θέση να καταλαβαίνουν και άλλες γλώσσες εκτός από τη δική τους. Ευχαριστούμε τις καθηγήτριες του σχολείου μας κα Κατσίκη Ειρήνη (Αγγλικής Γλώσσας), κα Χαραλαμποπούλου Ελένη (Αγγλικής Γλώσσας), κα Σωτηρίου Μαρία-Ελένη (Γαλλικής Γλώσσας) και κα Κατσάνου Μαρίνα (Φιλόλογο) για την προετοιμασία των μαθητών/τριων και την ομαλή διεξαγωγή του διαγωνισμού. Καλά αποτελέσματα στα παιδιά!