Δημιουργία κινηματογραφικής ομάδας

🎬 Μετά την βράβευσή μας το 2016 (τρίτη θέση) στο Μαθητικό Διαγωνισμό βίντεο με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι» (Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αθηνά Γκρίνια)
🎬 Μετά την βράβευσή μας το 2017 στο Μαθητικό Φεστιβάλ του Δήμου Αγίας Παρασκευής με θέμα: Όλη η Πόλη μία γειτονιά – Βίντεο με την ανάδειξη της φυσιογνωμίας του 1ου ΓΕ.Λ. Αγίας Παρασκευής (Υπεύθυνοι καθηγητές: Ασημακόπουλος Χρήστος, Μπαλάσκας Αθανάσιος).
🎬 Μετά την βράβευσή μας το 2018 (τρίτη θέση) στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας (σποτ) της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ» «Οδική Ασφάλεια: Δικαίωμα Όλων!» (Υπεύθυνος καθηγητής: Μπαλάσκας Αθανάσιος)
🎬 Μετά την βράβευσή μας το 2018 (πρώτη θέση) στο 2o μαθητικό φεστιβάλ ντοκιμαντέρ EUFORIA (Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης) με το έργο «Αθηναίος Μέτοικος» (Υπεύθυνος καθηγητής: Τσακατούρας Χρήστος).
🎬 Μετά την βράβευσή μας το 2020 (πρώτη θέση) στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου στην κατηγορία βίντεο (Υπεύθυνος καθηγητής: Μπαλάσκας Αθανάσιος).
🎬 Μετά τις πολύ καλές κριτικές που απέσπασε πέρυσι η ταινία των μαθητών μας «The mousetrap», στον 12ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους Cinema….διάβασες;; (Υπεύθυνος καθηγητής: Μπαλάσκας Αθανάσιος)
Και βεβαίως μετά από σχετικό αίτημα των μαθητών/τριών μας, ο Σύλλογος Διδασκόντων ενέκρινε το αίτημα για δημιουργία μόνιμης κινηματογραφικής ομάδας η οποία θα είναι υπεύθυνη για την εκπροσώπηση του σχολείου σε σχετικούς διαγωνισμούς και θα συμβάλει στην ανάπτυξη κινηματογραφικής κουλτούρας.
Συντονίστρια μαθήτρια: Γάλλου Χριστίνα
Συντονιστές εκπαιδευτικοί: Μπαλάσκας Αθανάσιος, Κατσίκη Ειρήνη