Μουσείο Οργάνων Φυσικής-Έξυπνο σπίτι

Ερευνητική Εργασία » Μουσείο Οργάνων Φυσικής-Έξυπνο σπίτι

Σχολικό Έτος 2016-2017

Ιστορία των εργαστηριακών οργάνων Φυσικής – Κατασκευή μουσείου Φυσικής (Τμήμα Α5)

Αναγνώριση και συντήρηση των παλιών οργάνων του εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών. Συλλογή πληροφοριών σχετικά με την ιστορική εξέλιξη της διδασκαλίας των φυσικών επιστημών και των εργαστηριακών οργάνων. Δημιουργία μουσείου οργάνων φυσικών επιστημών.

Έξυπνο σπίτι-Κατασκευή με Arduino (Τμήμα Β2)

Τα τελευταία χρόνια αυξάνεται ραγδαία η χρήση διαφόρων μικροελεγκτών χαμηλού κόστους. Ανάμεσα σ? αυτούς ξεχωρίζει ο μικροελεγτής Arduino, το κόστος του οποίου μειώνεται αντιστρόφως ανάλογα της χρήσης και αποδοχής που τυγχάνει από εκατομμύρια χρήστες. Σκοπός της εργασίας είναι να αναδείξει τις δυνατότητες και τα πλεονεκτήματα χρήσης του Arduino από τους εκπαιδευτικούς που αναλαμβάνουν ερευνητικές εργασίες. Με τον τρόπο αυτό μπορεί ο Arduino να συμβάλλει στη μετατροπή των μαθητών σε «μικρούς ερευνητές», ένας φιλόδοξος στόχος που είναι και το ζητούμενο στην σύγχρονη εποχή. Επίσης, οι μαθητές θα αναδείξουν ένα εντελώς καινούργιο πεδίο χρήσης των μικροεπεξεργαστών που είναι ο χώρος του σπιτιού μας (έξυπνο σπίτι).