Παράσταση διαμαρτυρίας στη ΔΔΕ Β’ Αθήνας

Σήμερα Παρασκευή 10-2-2023, παρά το βροχερό καιρό, πραγματοποιήθηκε παράσταση διαμαρτυρίας στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας που οργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και η Διεύθυνση του σχολείου μας. Αντιπροσωπεία του σχολείου που αποτελούνταν από τον Διευθυντή κ. Αναστασίου, τον υποδιευθυντή κ. Μπαλάσκα και τον εκπαιδευτικό κ. Σδράλη, μαζί με τον πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων κ. Βοζίκη και το προεδρείο του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου (Βερύκιος, Kατσιμπάρδης, Γαλάνη), συναντήθηκε με τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ψαχούλα και τον Προϊστάμενο Εκπαιδευτικών Θεμάτων κ. Γιώργα, στους οποίους επιδόθηκε ψήφισμα διαμαρτυρίας σχετικά με τον αποκλεισμό καθηγητή και μαθητών με κινητικά προβλήματα από την εκπαιδευτική διαδικασία. Ο κ. Ψαχούλας δήλωσε ότι η Διεύθυνση ενήργησε άμεσα και ότι πλέον έχει δρομολογηθεί μόνιμη λύση από το Δήμο Αγίας Παρασκευής. Μέχρι την υλοποίησή της, δεσμεύτηκε προσωπικά για την απρόσκοπτη είσοδο και έξοδο των ατόμων αυτών από το σχολείο μας και ότι την Δευτέρα 13-2-2023 δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Ευχαριστούμε όλους τους γονείς που είτε με την φυσική τους παρουσία σήμερα, είτε με άλλες ενέργειες ενίσχυσαν την προσπάθειά μας. Ευχαριστούμε επίσης για την παρουσία τους: τον πρώην Δήμαρχο Αγίας Παρασκευής κ. Σταθόπουλο, τον πρώην Πρόεδρο της Δευτεροβάθμιας Σχολικής Επιτροπής κ. Τραυλό, τον πρώην Πρόεδρο της Πρωτοβάθμιας Σχολικής Επιτροπής κ. Αϊδίνη, την πρώην Αντιπροέδρο των ΠΑΙΣΔΑΠ κα Παναγιωτοπούλου, την αντιπρόεδρο του ΕΝΕΒΑΠ κα Γεωργακοπούλου, την πρόεδρο της Ένωσης Γονέων Αγίας Παρασκευής κ. Ξυνογαλά, την αντιπρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου Αγίας Παρασκευής κα Βαζούρα, τον πρώην πρόεδρο του Συλλόγου «Αγιάννης» κ. Πικούνη και όλα τα μέλη του Συλλόγου Γονέων του σχολείου (πρώην και νυν), κα Μπιλιάνη, κα Τσιάνη, κα Μαργαρίτη, κ. Πολυμένη, κα Ριζκ, κα Αναστασιάδη-Δήμα, κα Σταυροπούλου-Μπρινιάκου και κα Χριστοπούλου Μυτιληναίο.
Αναμένουμε την ομαλοποίηση της κατάστασης από τη Δευτέρα διότι πλήττεται ανεπανόρθωτα η αξιοπρέπεια ανθρώπων, χάνονται διδακτικές ώρες Πανελλαδικά Εξεταζόμενων Μαθημάτων και κυρίως χάνεται η αλληλεγγύη και η ανθρωπιά μας.