Τιμητική πλακέτα και η σημαία eTwinning School για το 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής

Σήμερα Παρασκευή 27.10.23 το σχολείο μας παρέλαβε ως Σχολείο eTwinning το σχολικό πακέτο έργων eTwinning που περιλαμβάνει μια πλακέτα και μια σημαία. Είναι η ανταμοιβή για την επιτυχή συνεργασία του σχολείου μας επί σειρά ετών με σχολεία του εξωτερικού.

• Τα σχολεία στα οποία απονέμεται το σήμα είναι έτοιμα και πρόθυμα να συμμετάσχουν σε ένα εξελικτικό ταξίδι με δραστηριότητες που μπορούν να αξιολογηθούν αντικειμενικά.
  • Τα σχολεία eTwinning είναι επίσημα αναγνωρισμένα σε ευρωπαϊκό επίπεδο ως πρότυπα για το eTwinning και συγκροτούν ένα δίκτυο πρωτοπόρων σχολείων που θα χαράξουν τη μελλοντική πορεία της δράσης.
  • Αποκτούν μεγάλη προβολή σε ευρωπαϊκό επίπεδο και ενθαρρύνονται να προβάλλουν την Ετικέτα Σχολείου eTwinning σε προωθητικό και ενημερωτικό υλικό.
  • Ενθαρρύνονται να συμμετέχουν σε ειδικά προγράμματα επιμόρφωσης.
  • Αποτελούν μέρος μιας ειδικής ομάδας eTwinning για διαμοίραση βέλτιστων πρακτικών, συνεργασία και παρακολούθηση αποκλειστικών διαδικτυακών εκδηλώσεων.
  • Έργα eΤwinning που έχουν υλοποιηθεί από εκπαιδευτικούς του σχολείου μας:
  • Ma petite entreprise exporte dans toute l’Europe ! – Η μικρή μου επιχείρηση εξάγει σε όλη την Ευρώπη (βραβείο ευρωπαϊκής ετικέτας ποιότητας, υπεύθυνες καθηγήτριες Μ. Σωτηρίου, Α. Ταράτσα)
  • Les Cartes de Noel en francais- Χριστουγεννιάτικες κάρτες στα Γαλλικά (υπεύθυνες καθηγήτριες Μ. Σωτηρίου, Α. Ταράτσα)
  • T.W.I.N – European Team for World Integrity and Nature-Ευρωπαϊκή Ομάδα για την παγκόσμια ακεραιότητα και την προστασία της φύσης (υπεύθυνες καθηγήτριες Ε. Κατσίκη Ε. Χαραλαμποπούλου, Α. Ταράτσα)
  • Μεσογειακή διατροφή από την ελληνική αρχαιότητα και τους ρωμαϊκούς χρόνους μέχρι σήμερα (The Mediterranean diet from Greco-Roman antiquity to today) (υπεύθυνοι καθηγητές Α. Αναστασίου, Α. Μπαλάσκας, Α. Ταράτσα)
  • Φιλία, σεβασμός, αριστεία στον αθλητισμό και τη ζωή (Friendship, respect, and excellence in sports and in life), σύμφωνα με τα ιδεώδη του Ολυμπισμού. (υπεύθυνοι καθηγητές Α. Μπαλάσκας, Α. Ταράτσα)
  • Medicinal plants (υπεύθυνη καθηγήτρια Α. Ταράτσα)
  • Tell me your news (υπεύθυνη καθηγήτρια Α. Ταράτσα)
  • Arduino Starter Kit-Coding (υπεύθυνος καθηγητής Ι. Σαραντόπουλος)
  • Δράση «STEM0, 3d printers (υπεύθυνος καθηγητής Ζ. Βλάχος)

Αθλητικός Τουρισμός και Διεθνές Εμπόριο -Tourisme sportif et Commerce International (βραβείο εθνικής ετικέτας ποιότητας, υπεύθυνες καθηγήτριες Μ. Σωτηρίου, Α. Μπαλάσκας, Α. Ταράτσα)