Λειτουργία Ομίλου Ρομποτικής

Την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2022 θα ξεκινήσει η λειτουργία του ομίλου ρομποτικής του 1ου Γενικού Λυκείου Αγίας Παρασκευής. Ο όμιλος θα λειτουργήσει με τους εκπαιδευτικούς Ιωάννη Σαραντόπουλο (M.Sc. Πληροφορικής) και Αθανάσιο Μπαλάσκα (M.Sc. Ηλεκτρονικής Φυσικής) και θα δέχεται τους μαθητές και τις μαθήτριες που δήλωσαν συμμετοχή κάθε Πέμπτη 14.30-16.30 (αμέσως μετά την λήξη του ωραρίου του σχολείου). Η λειτουργία του θα ολοκληρωθεί στις 4-5-2023, δύο βδομάδες πριν την λήξη των μαθημάτων του σχολικού έτους 2022-2023.
Για να θεωρηθεί επιτυχής η συμμετοχή των μαθητών/τριών στον όμιλο απαιτείται: α) συστηματική παρακολούθηση. Ο/Η μαθητής/τρια δεν μπορεί να απουσιάσει πάνω από οκτώ ώρες ετησίως, β) εκπόνηση εργασιών ή και πραγματοποίηση οποιουδήποτε άλλου έργου τους ανατεθεί από τον/την υπεύθυνο/η του ομίλου. Μαθητές/τριες που δεν ανταποκρίνονται συστηματικά στις παραπάνω υποχρεώσεις χάνουν το δικαίωμα συνέχισης της παρακολούθησης των εργασιών του ομίλου, ενημερώνονται με κάθε πρόσφορο τρόπο οι γονείς/κηδεμόνες ή οι ίδιοι, εφόσον είναι ενήλικοι, και διαγράφονται από τον όμιλο με αιτιολογημένη απόφαση του/της Διευθυντή/ντριας της σχολικής μονάδας. Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της παρακολούθησης του ομίλου ο/η μαθητής/τρια λαμβάνει βεβαίωση επιτυχούς συμμετοχής σ’ αυτόν, την οποία υπογράφουν ο/η Διευθυντής/ντρια και ο/η υπεύθυνος/η του ομίλου.
Τα μαθήματα θα γίνονται στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου και κάθε μαθητής/τρια θα διαθέτει το δικό του κιτ ρομποτικής Arduino (υπάρχουν συνολικά 11 διαθέσιμα). Επίσης στη διάθεσή τους θα υπάρχουν ηλεκτρονικοί υπολογιστές και ο 3D εκτυπωτή του σχολείου.
Ευχαριστούμε τον Διευθυντή του 4ου Γυμνασίου Αγίας Παρασκευής κ. Γάλλο Νικόλαο για τον δανεισμό εξοπλισμού ρομποτικής στο σχολείο μας.
Καλή αρχή.