Πρόγραμμα πολυήμερης εκδρομής στην Ρόδο

Το πρόγραμμα για την πολυήμερη εκδρομή της Α’ και Β’ τάξης στην Ρόδο είναι το ακόλουθο. Σε όλους του γονείς έχει αποσταλεί το πρόγραμμα, αλλά και ενημερωτικό σημείωμα με χρήσιμες πληροφορίες όπως τηλέφωνα επικοινωνίας κλπ.

1η ημέρα : Ρόδος

Συγκέντρωση στον χώρο του σχολείου και μεταφορά στο αεροδρόμιο και μετάβαση στη Ρόδο ανάλογα  με τον τρόπο μεταφοράς που έχετε επιλέξει. Άφιξη στο νησί των Ιπποτών και μεταφορά στο  ξενοδοχείο. Μετά την τακτοποίηση έχουμε ελεύθερο χρόνο για την πρώτη  γνωριμία με την κοσμοπολίτικη πρωτεύουσα της Δωδεκανήσου. Ομαδική έξοδος προαιρετικά.  Διανυκτέρευση.

2η ημέρα : Ρόδος ( ξενάγηση πόλεως )

Μετά το πρόγευμα αναχωρούμε για μια καλύτερη γνωριμία με την πόλη του Ηλίου. Θα επισκεφθούμε   την πόλη της Ρόδου και θα ανηφορήσουμε στον λόφο του Μόντε Σμίθ. Στη συνέχεια θα επισκεφθούμε  το Μουσείο,  το Ενυδρείο, την Μεσαιωνική Παλιά Πόλη ,το Κάστρο των Ιπποτών και το Πάρκο Ροδίνι. Επιστροφή στο  ξενοδοχείο. Ομαδική έξοδος προαιρετικά. Διανυκτέρευση.

3η ημέρα : Λίνδος – Επτά Πηγές

Μετά το πρόγευμα αναχωρούμε για το Ανατολικό τμήμα του νησιού όπου θα περάσουμε από το γνωστό  θέρετρο Φαληράκι και θα επισκεφθούμε τα περίφημα εργαστήρια κεραμικών. Έπειτα θα συνεχίσουμε για την πανέμορφη και γραφική Λίνδο. Εκεί θα έχουμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τα λευκά αρχοντικά σπίτια με τα πανέμορφα σοκάκια , τα μεσαιωνικά τείχη και την Ακρόπολη της Λίνδου στην κορυφή με εκπληκτική  θέα. Αμέσως μετά θα επισκεφτούμε τις Επτά Πηγές , ένα μαγευτικό τοπίο το οποίο βρίσκεται στο κέντρο του νησιού με καταπράσινη φύση , πλατάνια και άφθονα τρεχούμενα νερά να καταλήγουν σε μια μικρή λίμνη δια μέσου μιας σήραγγας. Η περιοχή πήρε το όνομα της από τις φυσικές πηγές που αναβλύζουν σε επτά σημεία. Επιστροφή στο ξενοδοχείο για ξεκούραση. Ομαδική έξοδος προαιρετικά. Διανυκτέρευση.

4η ημέρα : Αρχαία Κάμειρος – Φιλέρημος – Κοιλάδα Πεταλούδων

Αναχώρηση μετά το πρόγευμα για το Δυτικό μέρος του νησιού, όπου θα συμπληρώσουμε την γνωριμία  μας με το νησί.  Θα επισκεφθούμε την Αρχαία Κάμειρο , την Φιλέρημο και τέλος την Κοιλάδα με τις  Πεταλούδες. Το απόγευμα μεταφορά στο αεροδρόμιο για  το ταξίδι της επιστροφής. Άφιξη και μεταφορά στο χώρο του σχολείου με τις καλύτερες εντυπώσεις από την εκδρομή μας.