Στατιστικά Πανελλαδικών Εξετάσεων 2022

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Γενικού Λυκείου Αγίας Παρασκευής συγχαίρουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας που εισήχθησαν στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας και τους ευχόμαστε καλή σταδιοδρομία! Για όσους δεν τα κατάφεραν φέτος, τους ευχόμαστε υπομονή και επιμονή ώστε να πετύχουν τους στόχους τους στο μέλλον.

• Το ΕΚΠΑ ανακηρύσσεται και φέτος “πρωταθλητής” με την εισαγωγή 15 μαθητών/τριών μας. Τη δεύτερη θέση μοιράζεται το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και το Πάντειο Πανεπιστήμιο με 7 επιτυχόντες.
  • Πάνω από τους μισούς επιτυχόντες εισήχθησαν σε εκπαιδευτικά ιδρύματα της Αττικής (49), ενώ οι υπόλοιποι (38) σε ΑΕΙ της επαρχίας.
  • Είχαμε πρωτιά στο Ιστορικό – Αρχαιολογικό της Αθήνας
  • Είχαμε επιτυχόντες σε υψηλόβαθμες σχολές όπως στη σχολή Χημικών μηχανικών του ΕΜΠ, στη σχολή Ναυπηγών Μηχανικών του ΕΜΠ, στη Φαρμακευτική του ΕΚΠΑ, στη Νομική του ΑΠΘ, στο Βιολογικό της Αθήνας, στην Αρχιτεκτονική του ΑΠΘ,  στη σχολή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών της Αθήνας κα