Βράβευση από τον Σ.Β.Α.Π.

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής βραβεύτηκε από τον Σ.Β.Α.Π. (Διαδημοτικό Σύνδεσμο 21 ΟΤΑ για τη Βιώσιμη ανάπτυξη των πόλεων) με το βραβείο “Περιβαλλοντικής Ευαισθησίας” για τη δράση που πραγματοποίησε στο πλαίσιο διδασκαλίας του μαθήματος επιλογής της Α? τάξης “Γεωλογία και Διαχείριση Φυσικών Πόρων”.

Δράση: Κατασκευή αυτοσχέδιου κομποστοποιητή στον κήπο του σχολείου.

Στο κάλεσμα του Σ.Β.Α.Π. ανταποκρίθηκαν σχολεία των δήμων Αγ. Παρασκευής, Βριλησσίων, Γαλατσίου, Κηφισιάς, Ηρακλείου, Λυκόβρυσης – Πεύκης, Μαρκοπούλου, Μεταμόρφωσης, Ν. Ιωνίας, Παλλήνης, Παπάγου – Χολαργού, Πεντέλης, Φιλοθέης – Ψυχικού, Χαλανδρίου, ενώ διακρίθηκαν και βραβεύτηκαν 4 σχολεία για την πρωτοτυπία και τη δημιουργικότητα της δράσης που υλοποίησαν.

Η απονομή των βραβείων θα γίνει στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος την Τετάρτη 6 Ιουνίου 2018 και ώρα 19.00 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου-Λυκείου Ν. Πεντέλης.

Υπεύθυνη της δράσης ήταν η καθηγήτριά μας κα Ασημίνα Ταράτσα (Γεωπόνος). Συνεργάτης ήταν ο καθηγητής μας κ. Θεοφάνης Πλέγας (Φυσικός). Για την κατασκευή του αυτοσχέδιου κομποστοποιητή πολύτιμη ήταν η βοήθεια της κας Χαροκόπου Αλεξίας.

Συγχαρητήρια σε όλους και ιδίως στους μαθητές μας!