Διδακτική επίσκεψη στο τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ

Σήμερα Τρίτη 4-4-2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της Γ’ τάξης Θετικού Προσανατολισμού στο τμήμα Φυσικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές και οι μαθήτριές μας πραγματοποίησαν πειράματα υπό την επίβλεψη φοιτητών/τριών του τμήματος τα οποία αφορούσαν βασικά εκπαιδευτικά εργαστήρια φυσικής (φωτοηλεκτρικό φαινόμενο, κυκλώματα RLC, ηλεκτρομαγνητική επαγωγή, πείραμα Τhomson, φάσματα κλπ), ενώ στην συνέχεια επισκέφτηκαν πιο εξειδικευμένα εργαστήρια όπως αυτό της Πυρηνικής Φυσικής. Τέλος έγινε μια μικρή γνωριμία με τους υπόλοιπους τομείς του τμήματος. Από τις «έντονες στιγμές» της ημέρας ήταν όταν ο πρώην μαθητής μας και νυν δευτεροετής φοιτητής του τμήματος Ζήσιμος Αγγελόπουλος, υποδέχτηκε ομάδα μαθητών μας για να τους καθοδηγήσει σε πείραμα.
Ευχαριστούμε θερμά για την φιλοξενία όλο το διδακτικό και ερευνητικό προσωπικό του τμήματος. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Πρόεδρο Καθηγητή κ. Νισταζάκη και στον Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Σιμσερίδη. Ευχαριστούμε επίσης τους μαθητές μας για την υποδειγματική τους συμπεριφορά! Τους ευχόμαστε του χρόνου να βρίσκονται όλοι σε πανεπιστημιακά έδρανα!
Αρχηγός εκδρομής: Μπαλάσκας Αθανάσιος, Φυσικός-Υποδιευθυντής
Συνοδός: Στάθη Σταυρούλα, Μαθηματικός-Υποδιευθύντρια