ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΟΤΡΟΦΕΙΟ ΚΑΛΙΘΕΑΣ

Σήμερα στο πλαίσιο της πανελλαδικής εθελοντικής δράσης Lets Do it Greece πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Β1 και Β3 στο Πρότυπο Εθνικό Νηπιοτροφείο Καλλιθέας. To ΠΕΝ προσφέρει μια στοργική αγκαλιά στα παιδιά που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα στο ενδοικογενειακό τους περιβάλλον και τα οποία στερούνται την απαραίτητη φροντίδα και προστασία. Τα παιδιά (ηλικίας από 2 ½ έως 5½ ετών) βρίσκουν εκεί ένα καταφύγιο, ένα ζεστό και ισορροπημένο περιβάλλον μέσα στο οποίο νιώθουν ασφάλεια και συναισθηματική κάλυψη. Σε αυτή την κρίσιμη ηλικία κατά την οποία το παιδί πλάθει την προσωπικότητά του, μαθαίνει να εκφράζει τα συναισθήματά του, να έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό του και να επικοινωνεί με το περιβάλλον του.
Ήταν η πιο συγκινητική διδακτική επίσκεψη φέτος. Οι μαθητές πρόσφεραν δώρα στα μικρά παιδιά και επιπλέον παραδόθηκε στη Διεύθυνση του Ιδρύματος ένα χρηματικό ποσό που συγκεντρώθηκε σε bazaar του σχολείου μας. Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές για την άψογη συμπεριφορά τους και στους συνοδούς καθηγητές κα Παππά, κα Μανδράκου, κα Πατσουράκη και κα Ντελκή. Η αγάπη και η προσφορά στο συνάνθρωπο είναι τα αντίδοτα στην πολύπλευρη κρίση της εποχής μας.