Βράβευση περιβαλλοντικών μας δράσεων

Με μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια σας ανακοινώνουμε ότι το 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής περιλαμβάνεται και φέτος στα σχολεία που επιλέχθηκαν να βραβευτούν για τις περιβαλλοντικές του δράσεις. Συγκεκριμένα η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης διοργανώνει Εκδήλωση Βράβευσης σχολικών μονάδων, εκπαιδευτικών και μαθητών που συμμετείχαν με επιτυχία στα Εθνικά Θεματικά Δίκτυα ΠΕ «Φύση χωρίς Σκουπίδια» και «Πράσινες Γωνιές της Γειτονιάς μου» κατά τα έτη (2016-2022). Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα FOS στο Σεράφειο του Δήμου Αθηναίων (Εχελιδών 19 & Πειραιώς 144, 11854, Αθήνα), το Σάββατο 18 Μαρτίου 2023 και ώρες 10:00- 15:00

Οι περιβαλλοντικές δράσεις που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας, αφορούν :

– Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «Πράσινες γωνιές – αειφορικό μοντέλο διαβίωσης», υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Πράσινες Γωνιές», του οποίου ιδρυτής και Εθνικός Χειριστής είναι η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ).

– Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «Ανα-κύκλωσ-η ζωής».

– Δεντροφύτευση στην περιοχή Νταού Πεντέλης.

– Επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Λαυρίου.

– Εφαρμόστηκαν καλές πρακτικές που αξιοποιήθηκαν από προγράμματα ERASMUS+ σε συνεργασία με το Δήμο Αγίας Παρασκευής και συγκεκριμένα την Αντιδημαρχία καθαριότητας και πρασίνου.

-Ι) Δημιουργία «Μικρού Πράσινου Σημείου» εντός του χώρου του σχολείου. (Συστοιχία δίτροχων κάδων επτά ρευμάτων ανακύκλωσης (λαμπτήρες, οικιακές μπαταρίες, ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, μέταλλο/πλαστικό, χαρτί/χαρτόνι, βιοαπόβλητα, τηγανέλαια) τοποθετημένων εντός σταθερού πλαισίου.

-ΙΙ) Συντονισμός ομάδων εθελοντών – μαθητών, οι οποίοι

1) μετέφεραν καθημερινά τα ανακυκλώσιμα απορρίμματα, στις κοντινές γωνίες ανακύκλωσης του Δήμου Αγίας Παρασκευής

2) συμμετείχαν σε πρόγραμμα ανταποδοτικής ανακύκλωσης ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών μικροσυσκευών

3) αναγνώριση των φυτών του σχολικού κήπου – φύτεμα αρωματικών φυτών

4) κομποστοποίησαν τα φυτικά υπολείμματα του σχολικού κήπου στον αυτοσχέδιο κομποστοποιητή, ο οποίος είχε κατασκευαστεί σε προηγούμενη σχολική χρονιά

5) είχαν την επιμέλεια του ποτίσματος του σχολικού κήπου με σύστημα στάγδην άρδευσης, για την εξοικονόμηση νερού

6) δημιούργησαν αφίσες που τοιχοκολλήθηκαν στις αίθουσες

7) συμμετείχαν στον διαγωνισμό για δράσεις αειφορίας των bravo schools

8) ανάρτηση στην ιστοσελίδα του σχολείου σχετικό ενημερωτικό και φωτογραφικό υλικό

– Υλοποιήθηκαν δύο ευρωπαϊκά προγράμματα eTwinning σε συνεργασία με δίκτυο ευρωπαϊκών σχολείων  με θεματολογία στο πλαίσιο των 17 στόχων βιώσιμης ανάπτυξης (ισότητα των φύλων, εκφοβισμός, αειφορία, ανθρώπινα δικαιώματα, διακρίσεις, κυκλική οικονομία)

Με αυτό τον τρόπο το σχολείο μας καινοτομεί και ευελπιστεί να γίνει εστία διάδοσης καλών πρακτικών στην τοπική κοινωνία που σχετίζονται με το περιβάλλον, την οικολογία και την αειφορία.

Ψυχή αυτής της προσπάθειας είναι η εθελοντική περιβαλλοντική μας ομάδα και φυσικά η Γεωπόνος μας, εκπαιδευτικός του σχολείου κα Ταράτσα! Συγχαρητήρια σε όλους!