1ος Διαγωνισμός Γρίφων, Μαθηματικών και Λογικής

Η ομάδα του 1ου Γενικού Λυκείου Αγίας Παρασκευής που αποτελούνταν από τους μαθητές Βαλουξή Σπύρο, Γεωργούτσο Θάνο και Βλάχο Χρήστο κατέκτησε την πρώτη θέση στον 1ο Διαγωνισμό Γρίφων, Μαθηματικών και Λογικής.

Στη τελική φάση προκρίθηκε και διαγωνίστηκε και η δεύτερη ομάδα που σχολείου μας που αποτελούνταν από τους μαθητές Αλευρόπουλο Κωνσταντίνο, Μερτζάνη Γεώργιο και Τριανταφυλλάκη Βασίλειο.

Όλοι οι μαθητές προετοιμάστηκαν για πέντε βδομάδες στο χώρο του σχολείου από τον κύριο Χρήστο Ασημακόπουλο (Μαθηματικό, ΠΕ03).

Τους μαθητές συνόδεψε και τις δύο μέρες του διαγωνισμού (1 και 2 Απρίλη 2017) η καθηγήτρια Μαθηματικών (ΠΕ03) του σχολείου μας κυρία Σταυρούλα Στάθη.

Ο διασχολικός αυτός διαγωνισμός απευθύνονταν σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου που θέλουν να εξασκήσουν τη μαθηματική και λογική τους σκέψη και να δοκιμαστούν στην επίλυση απλών και σύνθετων γρίφων.

Συγχαρητήρια σε όλους τους εμπλεκόμενους!