Συμμετοχή σε Παράσταση στο ΥΠΠΕΘ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων διοργανώνει στις 4 Δεκεμβρίου 2017 εκδήλωση με τίτλο: «Σπάζοντας τους φραγμούς στην εκπαίδευση: συνεργατικές δράσεις- καλές παιδαγωγικές πρακτικές».
  • Είμαστε περήφανοι που το 1ο ΓΕ.Λ. Αγίας Παρασκευής θα συμμετάσχει με την μουσικοχορευτική θεατρική παράσταση  <<Let’s Rock / Απο την φιλοσοφία στην Φιλοκαλία>>  με τους μαθητές:
  • Κουλάκο Αλέξανδρο,Καλό Γεώργιο, Θαμπάτ Αλέξανδρο και Θανόπουλο Γεώργιο.
  • Υπευθύνοι Καθηγητές: Ασημακόπουλος Χρήστος., Αναγνωστόπουλος Χαραλάμπος
Τα συνεργαζόμενα  πέντε (5) σχολεία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β? Αθήνας είναι τα κάτωθι:
  • Ειδικό Γυμνάσιο & Λύκειο Κωφών Βαρηκόων Αγίας Παρασκευής
  • 3ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής,
  • 3ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής,
  • 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής,
  • Εκκλησιαστικό Λύκειο Ριζαρείου Σχολής.
Περήφανοι πρέπει να είναι και όλοι οι δημότες της Αγίας Παρασκευής για την εκπροσώπηση της πόλης με τέσσερα σχολεία στην εν λόγω εκδήλωση. ”Η σύμπραξη των συγκεκριμένων σχολείων για τη δημιουργία της εν λόγω παράστασης κρίνεται από τη Δ/νση Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του ΥΠΠΕΘ πάρα πολύ σημαντική, δεδομένου ότι προωθεί τις αρχές της εκπαίδευσης του μη αποκλεισμού, η οποία αποτελεί βασικό άξονα της εκπαιδευτικής πολιτικής του ΥΠΠΕΘ”.