Συνομιλία με μαθητές στη Νορβηγία μέσω Skype

Επικοινωνούμε, δημιουργούμε φιλίες, διαδίδουμε τον ελληνικό πολιτισμό, τα ήθη και τα έθιμα της πατρίδας μας σε όλη την Ευρώπη.

Σήμερα μαθητές της Α’ Λυκείου του σχολείου μας συνομίλησαν μέσω skype με συνομηλίκους τους από το Λύκειο Bore Ungdomsskule που βρίσκεται στο Kleppe της Νορβηγίας.

Η γνωριμία έγινε μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας του eΤwinning, δράση στην οποία συμμετέχει φέτος για πρώτη φορά και το σχολείο μας. Οι μαθητές, στην πλειοψηφία τους από το τμήμα Α1 που υλοποιούν Ερευνητική Εργασία με θέμα: “Διατροφή και υγεία”, γνωρίστηκαν διαδικτυακά με τους συμμαθητές τους και σε επόμενη συνομιλία θα ανταλλάξουν παραδοσιακές συνταγές από τον τόπο τους.

Ήδη, στην νορβηγική πόλη Kleppe ετοιμάζονται να φτιάξουν ελληνική χωριάτικη σαλάτα, τζατζίκι και το αρχαιοελληνικό παστέλι.

Υπεύθυνη της δράσης eTwinning του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2017-2018 είναι η κα Ασημίνα Ταράτσα.