Πρόγραμμα etwinning : Η πόλη μου (My city)

Tο 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής αποτελεί για τρίτη χρονιά μέλος της etwinning Κοινότητας για τα σχολεία της Ευρώπης, υλοποιώντας νέο πρόγραμμα με θέμα :  ?Η πόλη μου?.  Το πρόγραμμα έχει εγκριθεί από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης του eTwinning και υλοποιείται στο πλαίσιο της διαδικτυακής αδελφοποίησης του σχολείου μας με το σχολείο IES carlos haja στη Σεβίλλη της Ισπανίας. Οι μαθητές θα προβάλουν στο πλαίσιο του μαθήματος Ερευνητικές Εργασίες την ιστορία, σημαντικά μνημεία και αξιοθέατα, γειτονιές και στιγμές από την καθημερινότητα στην πόλη που ζούν. Αξίζει να σημειωθεί, ότι η υπεύθυνη καθηγήτρια του ισπανικού σχολείου διδάσκει αρχαία Ελληνικά και επικοινωνεί άπταιστα στην Νέα Ελληνική γλώσσα. Συντονίστρια του προγράμματος για το σχολείο μας είναι η  καθηγήτρια κα Ασημίνα Ταράτσα (ΠΕ88.01-Γεωπόνος).

Αθήνα / Σεβίλλη

Εργασίες etwinning