Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΩΝ ΩΣ Β? ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

Ξένη Γλώσσα » Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΩΝ ΩΣ Β? ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

L?ENSEIGNEMENT DE LA LANGUE FRAN?AISE AU LYC?E

Η διδασκαλία της Γαλλικής Γλώσσας επανήλθε μετά από πολλά χρόνια επανήλθε στο Λύκειο.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να συνεχίσουν τη Β?  Ξένη Γλώσσα και να αναπτύξουν επικοινωνιακές δεξιότητες στον προφορικό και στον γραπτό λόγο, αλλά και να γνωρίσουν τον γαλλικό πολιτισμό στο πλαίσιο μιας Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης που προάγει την πολυγλωσσία και τον σεβασμό με στόχο τη διαμόρφωση διαπολιτισμικής συνείδησης και πολιτών με κριτική σκέψη και ανοιχτό πνεύμα προς το «άλλο» ή το «διαφορετικό».

Μέσα από δράσεις και βιωματικές δραστηριότητες, οι μαθητές συνέθεσαν εργασίες είτε σε θέματα που θίγονταν στο σχολικό τους βιβλίο είτε σε θέματα της ελληνικής και γαλλικής επικαιρότητας.

Αρχικά, οι μαθητές της Α? Λυκείου ενημερώθηκαν για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Ξένων Γλωσσών, τη σημασία της Πολυγλωσσίας, της διαφύλαξης της πολιτιστικής και γλωσσολογικής κληρονομιάς κάθε τόπου και λαού.

Κατόπιν, ξεκινώντας από τον Καρτέσιο (Descartes), οι μαθητές θέλησαν να διερευνήσουν και για άλλους Γάλλους Επιστήμονες που άφησαν το στίγμα τους στις θετικές επιστήμες των οποίων Θεωρήματα και Αρχές χρησιμοποιούν για να λύσουν ασκήσεις ση Φυσική, στη Χημεία ή στα Μαθηματικά.

Στη συνέχεια, ήλθαν σε επαφή με γαλλικά τραγούδια («Je veux» της Zaz, «J?ai cherch?» του Amir, «Les h?ros de Barb?s» του Yves Simon κ.α.),  στα οποία θίγονταν επίκαιρα θέματα, όπως ο ρατσισμός, οι κοινωνικές ανισότητες, ο προσδοκίες των νέων κ.α.

Επίσης, οι μαθητές θέλοντας να βρουν ένα «αντίδοτο» της  υγειονομικής κρίσης και του εγκλεισμού που ζήσαμε το 2020-2021, αποφάσισαν να «ταξιδέψουν» και να γνωρίσουν γαλλικές πόλεις, γαλλικά έθιμα και παραδόσεις.

Τέλος, οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον στην εικονική μας επίσκεψη στην διαδικτυακή έκθεση  του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος, με τίτλο «Από αγάπη για την Ελλάδα» («La Gr?ce, par amour», https://1821.ifg.gr/fr/exposition), στο πλαίσιο των δράσεων Γαλλία ? Ελλάδα: 200 χρόνια Ελληνογαλλικής φιλίας και συνεργασίας.

Μέσα από τη διαδικτυακή έκθεση, οι μαθητές της Α? και Β? Λυκείου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν πώς το άγγελμα της Ελληνικής Επανάστασης διαδόθηκε παντού στην Ευρώπη και ποιος ήταν ο αντίκτυπός του, δηλαδή το μεγάλο φιλελληνικό κίνημα που τάχθηκε στο πλευρό των εξεγερμένων Ελλήνων.

Το έτος τελείωσε και οι μαθητές ετοίμασαν εργασίες επιθυμώντας να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους, να διευρύνουν τους ορίζοντές τους και να κοινοποιήσουν τις σκέψεις τους στη σχολική κοινότητα.

Θεματικές Ενότητες:

• «Γάλλοι Επιστήμονες»,  εργάστηκαν οι μαθητές:

Α?1: Γαλάνη Μαρία, Δαγιάση Κλειώ, Δημητριάδη Μάρθα

Α?2 : Κοτσαρίδας Ιωάννης, Λαίνας Αθανάσιος, Μακρή Μελίνα

Α? 3: Σαρρής Ευάγγελος, Χάθαγουεη Στέφανι, Χαπίδη Αναστασία, Σταμάτη Αθανασία

• «Ταξιδεύοντας σε γαλλικές πόλεις και αξιοθέατα», εργάστηκαν οι μαθητές:

Α?2: Κολοβούτη Μέλπομενη, Κουλάκου Βικτώρια, Μακρή Μελίνα,

Α? 3: Πουλιάσης Φίλιππος, Σάρλος Ιωάννης, Σωτηροπούλου Αναστασία, Χάθαγουεη Στέφανι

• «Ευρωπαϊκός Φιλελληνισμός και Ελληνική Επανάσταση », εργάστηκαν οι μαθητές:

Α?1: Δημητριάδη Μάρθα, Θεοδοάτου Παναγιώτα, Καρβελας Σταύρος

Α?2: Καρτάκης Άγγελος- Ευφραίμ, Παληοργώγος Ιωάννης, Παουρης Αναστάσιος

Α΄3: Παπασπηλιοπούλου Μαρία, Παπαστεργίου Ινώ,Πουλιάσης Φίλιππος, Σάρλος Ιωάννης,  Χάθαγουεη Στέφανι, Χαπίδη Αναστασία