Για να είστε πάντα ενημερωμένοι!

Ανακοίνωση σχετικά με τις θύρες εισόδου – εξόδου του σχολείου

Ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το υπ’ αριθμόν 158513/Δ2/10-10-2019 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων που μας κοινοποιήθηκε σήμερα, ισχύει η με αρ. πρωτ. 2368/Γ2/09-01-2007 εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας με θέμα «Ασφάλεια των μαθητών».
Συγκεκριμένα:
Οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης υποχρεούνται να φροντίζουν, ώστε οι θύρες εισόδου – εξόδου στο χώρο του σχολείου να παραμένουν κλειστές καθ’ όλη τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου.
Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, δέντρο και υπαίθριες δραστηριότητες Με αυτόν τον τρόπο διαφυλάσσεται η ασφάλεια των μαθητών και αποτρέπεται η είσοδος και έξοδος αυτών από τον προαύλιο χώρο του σχολείου καθώς και η είσοδος ατόμων που ουδεμία σχέση έχουν με την λειτουργία του σχολείου

Επίσκεψη των τμημάτων της Γ τάξης Οικονομίας και Πληροφορικής και Θετικής στην Βιομηχανία SCAG

Στις 15/10/2019 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των τμημάτων της Γ τάξης Οικονομίας και Πληροφορικής στην Βιομηχανία SCAG. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τη γραμμή παραγωγής, να μάθουν για τα πληροφοριακά και μηχανογραφικά συστήματα που χρησιμοποιεί η εταιρία και να ρωτήσουν πως επιτυγχάνεται η πιστοποίηση της παραγωγικής διαδικασίας. Αρχηγός της εκδρομής ήταν ο κ. Σαραντόπουλος και συνοδοί οι κ. Μποζινάκης, Πλέγας και Ζαχαρίου.

Ενημέρωση Γονέων

Την Τετάρτη 16/10/2019 και ώρα 18.00 στην αίθουσα εκδηλώσεων θα πραγματοποιηθεί απογευματινή ενημερωτική συνάντηση των γονέων και κηδεμόνων με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Αποτελέσματα για την ανάδειξη του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου

Αποτελέσματα κατά φθίνουσα σειρά ψήφων για την ανάδειξη του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του σχολείου μας είναι τα ακόλουθα. Αύριο θα συγκροτηθούν σε σώμα.Τους ευχόμαστε καλή και αποδοτική θητεία.

Αποτελέσματα Γενικών Συνελεύσεων των τμημάτων για την εκλογή 5μελών μαθητικών συμβουλίων.

Μετά την ψηφοφορία τα τακτικά μέλη των Μαθητικών Συμβουλίων στην πρώτη τους συνεδρίαση συγκροτήθηκαν σε σώμα. Από τη συνεδρίαση αυτή προέκυψαν οι πρόεδροι των τμημάτων για το σχολικό έτος 2019-2020.
Συγχαρητήρια στους εκλεγέντες.Τους ευχόμαστε καλή και αποδοτική θητεία.ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019-2020
  • Α1: ΑΡΓΥΡΙΑΔΗ ΚΕΧΑΡΙΤΩΜΕΝΗ
  • Α2: ΚΑΤΕΙΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
  • Α3: ΚΩΣΤΙΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
  • Α4: ΝΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
  • Α5: ΧΟΥΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΑΜΠΡΟΣ
  • Β1:ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  • Β2: ΖΩΤΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ
  • Β3: ΜΕΡΤΖΑΝΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
  • Β4: ΠΟΡΦΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
  • Β5: ΤΣΟΥΚΑΤΟΥ ΖΩΗ
  • Γ1: ΑΜΠΑΤΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
  • Γ2: ΚΑΤΣΙΜΠΑΡΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  • Γ3: ΚΟΥΤΣΙΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ
  • Γ4: ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
  • Γ5: ΤΣΑΦΑΡΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

Ενημέρωση Γονέων

Η Ενημέρωση Γονέων για τον μήνα Οκτώβριο 2019 θα γίνεται κάθε Τρίτη.

Αγιασμός της νέας Σχολικής χρονιάς

Σήμερα τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο μας. Χαιρετισμό απηύθυναν ο Δήμαρχος Αγίας Παρασκευής κ. Ζορμπάς, η κα Κοντού εκ μέρους της Ένωσης Γονέων Αγίας Παρασκευής και η κα Μούρσα εκ μέρους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Λυκείου μας. Στον αγιασμό παραβρέθηκαν και αρκετοί γονείς. Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχόμαστε να έχουμε μια καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!

Αγιασμός Έναρξης Σχολικού Έτους 2019-20

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας την Τετάρτη 11-09-2019 και ώρα 09.00 π.μ. Την ίδια μέρα θα μοιραστούν τα βιβλία στους μαθητές.

Aνακοινώνονται οι βαθμολογίες των Ειδικών Μαθημάτων

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται οι βαθμολογίες των Ειδικών Μαθημάτων καθώς και των Μουσικών Μαθημάτων για τους υποψηφίους των Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ 2019.
Οι υποψήφιοι θα μπορούν να βρίσκουν τη βαθμολογία τους στην ιστοσελίδα https://results.it.minedu.gov.gr πληκτρολογώντας τον 8-ψήφιο κωδικό τους και τους 4 αρχικούς χαρακτήρες από το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο και το μητρώνυμο τους με κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες.