Για να είστε πάντα ενημερωμένοι!

Συμμετοχή στην πολυήμερη εκδρομή στα Χανιά

Την Τρίτη 27/11 και ώρα 12.30 καλούνται στο σχολείο οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών που θα συμμετάσχουν στην πολυήμερη εκδρομή στα Χανιά (Γ’ τ’αξη) για ενημέρωση από το Διευθυντή.

Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις το ακαδ. έτος 2019-2020

Συμμετοχή στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης

Το 1ο ΓΕ.Λ. θα είναι και φέτος εκεί! Το συνέδριο απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίων – Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας δίνοντάς τους την ευκαιρία να παρουσιάσουν εργασίες με μορφή ολοκληρωμένης επιστημονικής μελέτης/έρευνας και ενθαρρύνοντας την αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητικών κοινοτήτων του απανταχού Ελληνισμού. Ο στόχος του συνεδρίου είναι να προσομοιώσει ένα Επιστημονικό Συνέδριο, να ενθαρρύνει τους μαθητές στη συγγραφή μιας ολοκληρωμένης ερευνητικής εργασίας, να προωθήσει τη συνεργασία σχολικών μονάδων με Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα και Ερευνητικά Ινστιτούτα, να συμβάλλει στη διάχυση της νέας επιστημονικής γνώσης στη Μέση Εκπαίδευση, να υποστηρίξει τη διάχυση της επιστημονικής γνώσης με τη διαμεσολάβηση του σχολείου σε ευρύτερα τμήματα της κοινωνίας, αναδεικνύοντας έτσι το ρόλο του σύγχρονου σχολείου.

Συμμετοχή στο πρόγραμμα

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής αποτελεί μέλος της etwinning Κοινότητας για τα σχολεία της Ευρώπης, υλοποιώντας πρόγραμμα με θέμα : “Μεσογειακή διατροφή από την ελληνική αρχαιότητα και τους ρωμαϊκούς χρόνους μέχρι σήμερα (The Mediterranean diet from Greco-Roman antiquity to today)”. Το πρόγραμμα έχει εγκριθεί από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης του eTwinning και υλοποιείται στο πλαίσιο της διαδικτυακής αδελφοποίησης του σχολείου μας με το Liceo Statale «P. Calamandrei», στη Νάπολη της Ιταλίας. Γλώσσα επικοινωνίας : Αγγλικά. Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η δραστήρια καθηγήτρια μας Ασημίνα Ταράτσα (ΠΕ14-Γεωπόνος).

Λίγα λόγια για τo etwinning

Tο eTwinning είναι μια ευρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Από το 2014 η ευρωπαϊκή δράση eTwinning ενισχύεται ως μέρος του προγράμματος Erasmus+ (2014-2020), παίζοντας κεντρικό ρόλο στην υποστήριξη όλων των τύπων ευρωπαϊκής συνεργασίας, στο πεδίο της σχολικής εκπαίδευσης. Η καρδιά του eTwinning έγκειται σε μια πολυσύνθετη ψηφιακή πλατφόρμα, προσβάσιμη στο www.etwinning.net και διαθέσιμη σε 28 γλώσσες.

14-11-2018: Συμμετοχή στο πρόγραμμα

Συμμετοχή στο etwinning

Εδώ και λίγες μέρες το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής αποτελεί μέλος της etwinning Κοινότητας για τα σχολεία της Ευρώπης, υλοποιώντας πρόγραμμα με θέμα : “Μεσογειακή διατροφή από την ελληνική αρχαιότητα και τους ρωμαϊκούς χρόνους μέχρι σήμερα (The Mediterranean diet from Greco-Roman antiquity to today)”. Το πρόγραμμα έχει εγκριθεί από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης του eTwinning και υλοποιείται στο πλαίσιο της διαδικτυακής αδελφοποίησης του σχολείου μας με το Liceo Statale «P. Calamandrei», στη Νάπολη της Ιταλίας. Γλώσσα επικοινωνίας : Αγγλικά. Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η δραστήρια καθηγήτρια μας Ασημίνα Ταράτσα (ΠΕ14-Γεωπόνος).

Λίγα λόγια για τo etwinning

14-11-2018: Συμμετοχή στο πρόγραμμα

Οι παθήσεις για την εισαγωγή με το 5% στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Οι υποψήφιοι που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις και επιθυμούν να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το ακαδ. έτος 2019-20, θα μπορούν να απευθυνθούν σε μία από τις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές, που θα λειτουργήσουν σε συγκεκριμένα Δημόσια ή Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία, προκειμένου να αποκτήσουν Πιστοποιητικό διαπίστωσης Πάθησης. Η εγκύκλιος που θα αναφέρεται στη διαδικασία πιστοποίησης των παθήσεων από τις Επταμελείς Επιτροπές θα ακολουθήσει κατά τη διάρκεια του μηνός Νοεμβρίου 2018. Πιστοποιητικά που εκδόθηκαν από Ειδική Επταμελή Επιτροπή των συγκεκριμένων Νοσοκομείων ή το ΚΕΣΥ μετά τις 10 Νοεμβρίου 2017, γίνονται δεκτά για την εισαγωγή πασχόντων από σοβαρές παθήσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020. Για να δείτε τον ισχύοντα ΠΙΝΑΚΑ ΠΑΘΗΣΕΩΝ, όπως αυτός έχει διαμορφωθεί με βάση τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 13 του ν. 4452/2017 (Α’ 17) και του άρθρου 108 του Ν.4547/2018 (Α’ 102)  και ο οποίος αφορά στην εισαγωγή υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση από το ακαδ. έτος 2019-20 κι εφεξής, πατήστε εδώ.

12-11-18 Διαδικασία απόκτησης πιστοποιητικού αναπηρίας υποψηφίων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από τα ΚΕΠΑ.

12-11-18 Διαδικασία απόκτησης πιστοποιητικού αναπηρίας υποψηφίων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από τα Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕΠΑ). ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΣΕ PDF ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ : http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/2018_11_9_%CE%A6_251_191642_%CE%915_%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%97%CE%A3%CE%97_%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%A0%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%A3_%CE%91%CE%A0%CE%9F_%CE%9A%CE%95%CE%A0%CE%91_%CE%9C%CE%95_%CE%91%CE%94%CE%91.pdf

Διδακτική Επίσκεψη στο Μουσείο Ηρακλειδών στο Θησείο.

Στο πλαίσιο διδασκαλίας του μαθήματος των μαθηματικών, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Α3 και Α4 στο Μουσείο Ηρακλειδών στο Θησείο. Ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη την οποία οι μαθητές και μαθήτριες χάρηκαν πολύ! Αρχηγός εκδρομής: Ασημακόπουλος Χρήστος Συνοδοί: Τσακατούρας Χρήστος, Μποζινάκης Νικόλαος, Μπαλάσκας Αθανάσιος.

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η σχολική γιορτή για την εθνική επέτε   ιο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Παράλληλα ορίστηκαν ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες για την σχολική παρέλαση, ενώ δόθηκαν τα αριστεία και βραβεία προόδου στους μαθητές για τις επιδόσεις τους κατά το σχολικό έτος 2017-2018. Υπεύθυνοι της γιορτής ήταν η κα Ζαφειρακοπούλου (Φιλόλογος) και ο κ. Ασημακόπουλος (Μαθηματικός). Περηφάνεια μόνο! Και του χρόνου!